مدرسه‌ی آزادفکری
اگر عضو نیستید از اینجا عضو شوید
عضویت
/
ورود

درس‌گفتگو چیست؟

اگر بخواهیم در مورد روش آموزشی و تبادل نظر مدرسه صحبت كنیم شاید بهتر باشد كمی به روش‌های موجود بیاندیشیم. در این عرصه، یك سبك مناظره‌های پرشور‌اند:

مناظره‌ها ویژگی‌های مثبت فراوانی دارند، نقطه قوت اصلی آن‌ها گفت‌وگو است كه اگر عادلانه باشد می‌تواند فكر اصیل را از غیر آن به خوبی متمایز سازد، اما شاید همه‌ی آن‌ها دارای یك نكته منفی مشترك باشند، اینكه در اكثر این مناظرات ادعاها، نقدها و پاسخ‌ها چنان در هیاهوی مناظره گم می‌شوند و در آشفتگی آن در هم می‌ریزند كه مخاطبان و اساتید را از شناخت روشن آن‌ها و داوری درباره‌شان محروم می‌كند.

روش دیگر دوره‌ها، درس-گفتارها و كلاس‌ها هستند:

كلاس‌ها هم نكته‌های مثبت فراوانی دارند از جمله طرح منسجم درس‌ها و پیوستگی مطالب، اما باز هم مشكل مهمی وجود دارد كه احتمالا همه‌ی ما آن را تجربه كرده‌ایم، كلاس ها معمولا جای بحث و گفت‌وگو نیستند، معمولا سوال‌های پشت سر هم حوصله ارائه كننده را سر می‌برد، حتی مهم‌تر از آن، آنچه در كلاس گفته می‌شود توسط صاحب نظری كه اندیشه‌ای مخالف دارد نقد نمی‌شود، به عبارتی سبك كلاس سبكی یك طرفه است.

گمان ما در مدرسه این است كه باید روشی بینابینی انتخاب كرد، هم درس باشد تا اساتید به صورت مرتب و منسجم مطالب خود را ارائه كنند تا با در هم‌ریختگی مطالب - مانند آنچه در مناظره‌های مرسوم رخ می‌دهد مواجه نشویم - و هم گفت‌وگوی میان صاحب‌نظران بر قرار باشد تا در فضایی آرام با دیدن نقدها و پاسخ‌ها به «صورتی مطمئن» تفكر صحیح را بیابیم. این روش درس-گفت‌وگوست، در این روش به دو استاد - هر كدام چند جلسه - فرصت داده می‌شود تا در موضوع مورد مناقشه (كه فقط موضوعاتی است كه همه‌ی ما می‌دانیم در موضوعات اندیشه‌ای برای ما و جامعه‌مان مهم است و نه هر موضوع صرفا آكادمیك، که این از راهبردهای موضوعی مدرسه است) مطالب خود را ارائه كنند. پس از ارائه هر دو استاد، جلساتي به صورت مناظره و گفتگو ترتيب داده مي‌شود تا اين نظرات به صورت عيان‌تری طرح شوند و نقدها روشن گردند و زمينه براي ارزيابي درست نظرات فراهم شود.

درباره‌ی درس-گفتگوهای حضوری باید گفت که این درس-گفتگوها در قالب چند جلسه ارائه و گفتگو، در دانشگاه و با حضور دانشجویان برگزار می‌شوند. هدف ما از این درس-گفتگوها ایجاد تلفیقی پرشور و عقلانی، از ارائه‌ی صاحب‌نظران و گفتگوهای میان آن‌ها و همچنین پرسش و پاسخ با دانشجویان است. همچنین برخی اساتید که در خارج از کشور ساکن هستند، با ارتباط تصویری آنلاین در جلسات حاضر خواهند بود و به ارائه و گفتگو می‌پردازند.

اما شما می‌توانید در درس-گفتگوهای حضوری نیز به صورت مجازی شرکت کنید. بدین صورت که اگر به علت محدودیت ظرفیت یا دلایل شخصی، امکان شرکت حضوری در درس-گفتگویی برای شما فراهم نیست، شما می‌توانید در دوره‌ی مجازی آن درس گفتگو ثبت‌نام کنید. در این صورت شما همزمان با برگزاری دوره، فایل‌های ویدیویی جلسات را تا چند روز بعد دریافت می‌کنید و قدم به قدم با جلسات درس گفتگو پیش می‌روید. همچنین می‌توانید حتی‌المقدور از راه‌های ارتباطی گوناگون، سوالات خود را با اساتید در میان بگذارید.

خرید اشتراک یا تک‌درس

با خرید اشتراک شما به مدت ۶ ماه به تمامی محتوای فعلی سایت و محتواهایی که در طول این ۶ ماه به سایت اضافه شوند دسترسی خواهید داشت ولی با خرید یک درس-گفتگو صرفا به محتوای آن درس-گفتگو برای همیشه دسترسی خواهید داشت.

نحوه ثبت‌نام

۱. ابتدا در سایت عضو شده و سپس با استفاده از ایمیل و رمز عبور خود وارد سایت شوید

۲. به صفحه درس-گفتگوی مورد نظر خود رفته و در آنجا یکی از گزینه‌های خرید اشتراک یا خرید همان درس-گفتگو را انتخاب کنید

۳. در مرحله بعد هزینه خرید به شما نمایش داده می‌شود اگر کد تخفیف دارید وارد فرمایید و منتظر باشید تا کد شما اعمال شود و سپس دکمه پرداخت را زده هزینه مورد نظر را پرداخت نمایید اگر هم کد تخفیف ندارید صرفا دکمه پرداخت را زده و به درگاه بروید

۴. برای مشاهده فیلم و صوت برای دوره های مجازی وارد صفحه درس-گفتگوی مورد نظرتان شوید و با کلیک بر روی دکمه پلیبه صفحه محتوای جلسات بروید. در این صفحه با ورود به هر جلسه می‌توانید فیلم و صوت جلسه را دریافت نمایید.

بازگشت هزینه

شما با خرید یک درس-گفتگو یا اشتراک ۶ ماهه تا یک هفته پس از خرید این امکان را دارید که در صورت عدم رضایت از محتوا هزینه ثبت‌نام خود را پس بگیرید. همچنین برخی دوره‌ها شرایط ویژه‌ای برای مخاطبان جهت شرکت رایگان دارند که می‌توانید در بخش توضیحات هر برنامه مشاهده نمایید.

برای این کار کافیست با پشتیبانی سایت تماس گرفته و درخواست خود را ثبت نمایید.